Jak nejlépe chránit sebe i svého psa před komáry a klíšťaty

Toto léto je opravdu typické pro dovolené v České republice, koupání u vody a s tím spojené i přemnožení otravného hmyzu, který nedá pokoj páníčkům ani čtyřnohým miláčkům. Proto vám přinášíme zaručené tipy, díky kterým se zbavíte hmyzu, nebo alespoň zmenšíte počet štípanců od komárů a přisátých klíšťat.

Jak chránit svého psa?

V prvé řadě je nezbytnou podmínkou zakoupení antiparazitního prostředku s delší účinností. Varianty na trhu jsou v České republice tři: pipeta, antiparazitní obojek, anebo tableta. Aplikace pipety, není těžká, snadno ji zvládnete použít i doma. Pipeta se kape psovi přímo na kůži na zádech u krku. Pokud má pes dlouhou srst, je potřeby chlupy odhrnout a kápnout přímo na kůži, nikoliv pouze na chlupy. Po aplikování pipety je doporučováno 3 dny psa nekoupat, aby se účinná látka dostatečně vstřebala do kůže psa. Pipety neboli spot-on seženete již kolem 150 Kč. Záleží na váze a věku vašeho mazlíčka. Každý výrobce je jiný a proto vyzkoušejte, co bude vašemu mazlíčkovi sedět nejlépe. Standardně pipeta působí proti blechám, psím všenkám a proti klíšťatům. Vydrží cca 5 týdnů, některé i déle.

Další variantou ochrany namísto pipety je antiparazitní obojek. Cenově dražší varianta avšak s účinností až 6 měsíců.  Antiparazitní obojky se liší podle délky obojku, výrobce i účinnosti. Často účinkují proti pakomárům, klíšťatům a dalším parazitům. Obojek by měl zabraňovat přisátí a tím minimalizovat nakažení psa nebezpečnými chorobami, které tento hmyz přenáší (borelióza aj.) Pozor tyto obojky nesmí přijít do styku s kočkami. Pro kočky je obojek smrtelný, pokud tedy vlastníte kočky, využijte jinou metodu ochrany svého psa. Antiparazitní obojky seženete od 300 Kč a často vám vystačí na jednu sezónu/rok.

Další variantou jsou tablety proti klíšťatům a blechám. Jedná se o aplikaci tablety pro vnitřní užití. Tableta účinkuje až 12 týdnů a působí jako zabiják přisátého hmyzu. Cenově se jedná o nejdražší produkt.

Vyberte si proto tu variantu, která je vám nejbližší. Pokud jezdíte k vodě, nebo plánujete dovolenou, využijte dvojnásobnou ochranu svých mazlíčků. Před dovolenou okoupejte psa s antiparazitním šamponem. Šampon Profi Care Antiparazitní seženete již kolem 130 Kč a má dlouhodobý účinek. Pokud se pes často koupe v přírodní vodě, je samozřejmě dobré psa okoupat šamponem častěji. Pokud i přesto vašeho mazlíčka otravný hmyz napadne, existuje sprej, který zaútočí na hmyz během několika hodin. Zároveň jej můžete využít i na ochranu proti napadení klíšťaty nebo proti blechám. Tento sprej se vyrábí od stejné značky jako antiparazitní obojek a má účinnost až 5 týdnů. Sprej zůstává na chlupech a jeho koříncích a nevstřebává se do těla.

Jak ochrání sebe, když běžné repelenty nefungují?

Pokud jsou komáři nebo klíšťata na běžné repelenty imunní, vyzkoušejte některou z bylinek, která je spolehlivě odpudí. Vyzkoušejte meduňku, bazalku, levanduli, rozmarýn nebo třeba mátu. Vystavte si tuto bylinku do okna a odpuzujte komáry, aby nevletěli otevřeným oknem do vašeho domova. Poohlídnout se můžete také po repelentech, které jsou založeny na přírodní bázi a odpuzují svou intenzivní přírodní vůní komáry spolehlivěji než chemické přísady. Tyto repelenty jsou k sehnání i ve zdravé výživě z české i zahraniční výroby, již od 200 Kč.

Autor:
Zuzana ŠimkováUnikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE