Základní informace

Kuriozitky

Kromě toho, že mnohdy řešíme otřesné případy týrání a zanedbání péče, vyjíždíme také doslova ke kuriózním odchytům, kdy se do nouzové situace dostane neobvyklé zvířátko. Zatoulaný mladý beránek v centru Jablonce utekl svému majiteli a po náročném odchytu skončil „Bedřich“, jak jsme ho pojmenovali, v útulku, kde strávil několik dní. Koza „Líza“ sice při odchytu spolupracovala, ale vrásky na čele nám udělalo její ustájení.Nakonec přečkala noc v garáži útulku a ráno si ji vyzvedl šťastný majitel.
V útulku se nám podařilo doslova odkojit dvě osiřelé kuny lesní, „Čipa a Dejlinku“, veverku „Vendulku“, kterou se pak podařilo vypustit zpět do volné přírody. Odchytili jsme také 56 netopýrů, kteří okupovali léčebnu pro dlouhodobě nemocné ve Smržovce. Nezaskočil nás ani odchyt 15 morčat vyhozených v lese, které jsme taktéž ubytovali v útulku a ve velmi krátké době pro ně našli nové domovy.
Doslova televizní hvězdou se stala vodní želva plavající v jablonecké přehradě. Po několika nepodařených odchytech se želvička zazimovala, přežila dlouho zimu a na začátku léta ji náhodně chytil rybář na háček. Reportáže o neobvyklém úlovky obletěly celou republiku.
Kromě občasných obyvatel našeho útulku, kterých je ještě celá řada, musíme vzpomenou na naše pravidelné ježčí klienty, se kterými se na jaře loučíme a vypouštíme je do světa. Zraněná volně žijící zvířata, např. srnky, ptáky, dravce, převážíme do záchranných stanic pro hendikepovaná zvířata, se kterými spolupracujeme.


Jak to chodí v útulku

Od roku 1997 kdy byl náš útulek zřízen jím prošlo přes 4000 psů, 2800 koček a kolem 500 jiných zvířat. Každé zvíře přijaté do útulku projde základní veterinární prohlídkou, odčervením a odblešením. Psi jsou očkováni základní trojkombinací a vzteklinou. Očkování koček město Jablonec od roku 2011 již neproplácí, toto očkování si proto hradí osvojitelé pokud mají zájem  sami. Dospělá zvířata odcházejí z útulku kastrovaná, mláďata jsou noví majitelé povinni nechat včas vykastrovat s nástupem dospělosti.Naši svěřenci mají non-stop  k dispozici tým veterinářů v jablonecké ordinaci MVDr.Jaromíra Baudyše.Akutní případy a operace  vozíme do jejich ordinace,drobná a méně závažná ošetření se provádí na vyšetřovacím stole v útulku. Zvířátka, která mají zanedbanou srst ostříháme a vykoupeme. U některých chlupáčů je to sice několikahodinová úmorná práce, ale výsledek je úžasný. Šťastný výraz pejska, kterému jsme ulevili od zablešeného, slepeného a svědícího kožichu je pro nás jedinečným poděkováním.
Nejvíce času nám zabere úklid. Desinfikují se všechny prostory, myjí se misky, pelíšky, kočičí záchůdky atd. Čtyřnozí obyvatelé se bezpochyby těší na krmení. Našim svěřencům dopřáváme kvalitní granule a konzervy. Dospělí pejskové mají hlavní chod jednou denně. Štěňata, nemocní nebo podvyživení psi dostávají i několikrát denně. Kočičky mají k dispozici granule po celý den. Během dne jim pak servírujeme ohřáté konzervy. Pravidelně si mlsné kočičí jazýčky pochutnávají na tvarůžku s vajíčkem. V průběhu dne se rozdávají pamlsky. Nejoblíbenější jsou piškoty .


Akce pro veřejnost a osvěta

Velmi důležitou činností Ligy na ochranu zvířat je osvěta a propagace ochrany zvířat. Chceme apelovat na všechny slušné lidi, aby nám pomohli postarat se o důstojný život zvířat na naší společné planetě. Proto pravidelně pořádáme tyto akce:

besedy ve školách

exkurze v útulku

den otevřených dveří v útulku

psochod "Po stopách Dášenky" jarní a podzimní výlety s pejsky z útulku

mikulášskou nadílku pro zvířátka v útulku

taneční zábavu pro přátele a milovníky zvířat

velikonoce s Dášenkou 

den dětí s Dášenkou 

soutěž o nejhezčího pejska „Jablonecký voříšek“

 


Spolupracujeme

Máme zájem získávat zkušenosti a nové informace od kolegů z jiných ochranářských organizací a útulků. Proto se také navštěvujeme a předáváme si vzájemně zkušenosti. Zúčastňujeme se akcí pořádaných kolegy, například voříškiád. Jsem zváni na školení a semináře pořádané ochránci zvířat ze zahraničí, které mají již dlouholeté zkušenosti s ochranou zvířat.                                                                                                                                   

S umísťováním opuštěných zvířat do nových rodin nám pomáhají i média. Do útulku dvakrát do roka jezdí štáb České televize natáčet pořad „Chcete mě?“. 

Pořad, který moderuje paní Marta Kubišová a pan Zdeněk Srstka je velmi úspěšný.

Akutní a zajímavé příběhy natáčíme s libereckým štábem TV Nova do televizních zpráv.Reportáže mají vždy obrovskou odezvu .


Cesta do nového domova

Pokud si zájemce chce z našeho útulku adoptovat zvířátko, musí splňovat tyto podmínky:

 

být starší 18-ti let

předložit občanský průkaz

podepsat smlouvu o náhradní péči

dodržovat podmínky psané ve smlouvě

uhradit umísťovací poplatek

trváme na seznamovací procházce zájemce s pejskem a u některých pejsků doporučujeme i více návštěv