Barfujeme – Barf pro začátečníky

Zdravá doba a zdravý životní styl, to jsou trendy posledních měsíců a let nejen u lidí, ale i u psů. Pokud vám barf nic neříká, nevadí. Přiblížíme vám, co to ten „barf“ vlastně je a uvedeme výhody i nevýhody proč krmit právě barfem svého čtyřnohého mazlíčka.

Slovo BARF je zkratkou slov – bone and raw food což jak jistě víte, v překladu znamená kost a syrové jídlo. Jedná se tedy o metodu krmení syrovou stravou a kostmi. A proč? Divocí vlci byli zvyklí si stravu ulovit a sežrat, včetně kostí a vnitřností a jedná se proto o jakýsi návrat k této přirozené stravě. Nemusíte mít strach vaši mazlíčci po barfu nezvlčí ;) Důvodů proč krmit právě barfem může být hned několik: máte jasno, čím psa krmíte, hlídáte váhu, množství, vidíte, jak pes reaguje na jednotlivé maso a stravu, v čerstvé stravě je také obsaženo nejvíce živit a vitamínů a hlavně víte, co psovi dáváte, vyhnete se konzervantům, škodlivinám. V neposlední řadě je příprava jednoduchá. Často vás „barf“ vyjde finančně stejně nebo i levněji než kupované granule, do kterých nevidíte.

A z čeho se takové krmení skládá? Barf se skládá ze syrového masa (svaloviny, kostí, vnitřností) a k tomu ze zeleniny a obilovin které jsou pro psy vhodné (+ vitamínů a minerálů). Je důležité mít přehled o vápníku vs.fosforu, který pes ve stravě dostává. Čili pes potřebuje i kosti a mít dostatek minerálů a vitamínů. Vyřešit se to dá několika způsoby: zjištěním které kosti pes může jíst a přidáváním olejů nebo vitaminů do stravy, nebo míchání barfu s kvalitními granulemi, kde již veškeré vitamíny jsou.

Četnost krmení barfem záleží na stáří vašeho psa. Štěňata jsou nejčastěji krmena 4x denně a postupně se přechází na podávání stravy 3x denně. Až v roce, nebo dospělosti psa se krmí pouze ráno a večer. Hmotnost dávky barfu udává nejedna kalkulačka. Ve štěněcím věku se udává podávání dávky 4-7% z kilové váhy psa. Pokud tedy váš pes (štěně) váží 11 kilo a váš zdravý úsudek hovoří o tom, že pes teď potřebuje jíst nejvíce kvůli růstu, jeho denní porce bude 0,77 Kg celkové denní dávky rozdělené do 3-4 porcí během dne. Nezapomeňte, že pejsek roste ze dne na den a je potřeba jej neustále převažovat a dávky postupně zvyšovat. Dospělý pes se poté krmí 2-3% jeho současné váhy. Vždy zapojujte zdravý úsudek a všímejte si jak pejsek jí a co mu chutná.

Co byste měli určitě vědět:

Protože se krmí syrovým masem, existuje potenciální nákaza bakteriemi. Z tohoto důvodu doporučujeme mít maso hluboce zmrazené minimálně týden v mrazáku a pravidelně psa odčervovat. Během manipulace s masem doporučujeme umývat si pořádně ruce a důkladně umývat i misku teplou vodou s čisticím prostředkem po každém jídle. Je taky samozřejmě vhodné kontrolovat datum spotřeby, informace na obalu a kupovat maso od prověřených výrobců. Na krájení masa určitě nepoužívejte dřevěná prkýnka, ale plastová.

Dobré vědět:

Jedno kilo mletého hovězího masa koupíte kolem 70 Kč, hovězí z droby třeba i za 35 kč, a kilo kusového hovězího kolem 100 Kč. To vše pořídíte ve specializovaných obchodech, které prodávají hluboce zmražené masa pro psy. Tyto obchody mají širokou nabídku od králičích, přes kachní, hovězí, ryby, lososa aj. Mražené maso pro účely krmení psů seženete i v internetových obchodech, které po nákupu barf rozvážejí. Specializované internetové obchody nabízejí i nabalíkovaný mix denní dávky psa dle jeho hmotnosti. Balíček často obsahuje jak maso, tak zeleninu, vitamíny, oleje aj. Nemusíte tedy řešit vůbec nic navíc, pouze vyndáte balíček z mrazáku a rozdělíte na denní porce, a je to.

Vlastní zkušenost

Pro naši fenku australského ovčáka vybíráme také kvalitní masíčka a krmíme barfem. Jelikož máme velké štěstí, že našemu štěněti opravdu chutná vyzkoušeli jsme už více druhů mas od hovězího přes lososa, jehněčí, tresku aj. Maso kupujeme v kamenném obchodě, kde nám vždy rádi poradí, doma si jej poté porcujeme přímo na váhu do sáčku do mrazáku a několik hodin před podáním necháme rozmrazit. Pokud rozmražení nestíháme, pomáhá nám funkce defrost v mikrovlnce kde se maso rozmrazí raz dva. K masu přidáváme zeleninu, nejčastěji nastrouhanou, vajíčko, které zamícháme, anebo tvaroh a třeba ovesné vločky, nebo rýži. Často přidáváme i kuřecí krky, které naboucháme paličkou na maso a pokrájíme. Občas přidáváme i sušené bylinky (oregano, bazalku, mátu, kurkumu), ale s těmi to nepřeháníme. Když máme doma ovoce, přidáme i jahody, ananas, nebo to co naší fence zrovna chutná. Je to velice jednoduché a jsme rádi, že to naše fenka má tak pestré a že ji opravdu moc chutná. Abychom ale dodrželi poměr vápníku a fosforu a vitamínů - večerní dávku jídla dostává naše fenka jako kvalitní porci granulí. Takto máme jistotu, že má opravdu vše co potřebuje a tudíž barfu dáváme o něco méně. Věřím, že jsme vám barf alespoň trochu přiblížili a třeba zvážíte i krmení barfem u vašeho mazlíčka.

Hodně štěstí v barfování.

Autor:
Mgr. Zuzana ŠimkováUnikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE