Chceme si pořídit psa, ale zvládneme to? Aneb, co vše byste měli vědět před pořízení psa. (část 2)

V první článku jste se mohli dozvědět základní, ale přesto důležité informace o tom co byste měli vědět při výběru psa. V tomto díle se dozvíte zásadní body, s kterými budete muset počítat u nového čtyřnohého člena rodiny. A můžete si tak sami zodpovědět, jestli tuto změnu opravdu chcete podstoupit. Jste na nového mazlíčka připraveni?

1. Dovezení psa z chovatelské stanice

Plemeno, i konkrétního psa/fenu již máte vybraného. V chovatelské stanici jste již několikrát byli, znáte povahu jeho rodičů, i tomu čemu se psi věnují (pouze domácí mazlíčci, sport, lovecké předpoklady, sporty, výstavy). S chovatelskou stanicí komunikujete a máte veškeré informace o tom co malé štěňátko jí i jak je průbojné a jaké povahové rysy vykazuje. A konečně nastal čas, kdy si pro štěňátko jedete. A k tomu je dobré se na cestu připravit. Štěně může být odebráno od matky nejdříve po 7 týdnech, v tu dobu už je naočkované a třikrát odčervené.  

Jakmile dorazíte k pejskovi, zkontrolujte jeho zdravotní stav, zda odpovídá zdravému jedinci, má čisté oči, uši a vypadá celkově čistotně. Ještě před podepsáním kupní smlouvy se v chovatelské stanici zeptejte na vše, co vás zajímá a co jste se zeptat dosud nestihli.

 Kvalitní chovatel vám dá také rady do začátku, a menší množství stravy, na které je pejsek zvyklý. Po zaplacení dohodnuté částky dostanete očkovací průkaz a průkaz původu neboli PP. Tento dokument je rodným listem zvířete obsahuje informace o rodičích a předcích, veškeré zdravotní informace, označení pejska (čip/tetování), informaci o chovateli a základní informace o psovi včetně zbarvení rase, pohlaví. Pokud je pes již očipovaný, nezapomeňte také na dotaz, zdali je jeho čip registrovaný. Registraci do veřejné databáze může provést na webu evidencepsu.cz po vyplnění registrace a uhrazení poplatku 199 Kč. Takto bude váš pes rychleji identifikovaný, pokud se náhodou zatoulá.

2.  Dovezení psa z útulku nebo dočasné péče.

Jinou variantou je pes z útulku. Pokud jste si jej vybrali a chcete tak chlupáčovi dát další šanci na lepší život. Z útulku si můžete dovézt mimořádně i odložené štěně, ale často jde o dospělé psy. Předpokládejme tedy, že si jedete pro dospělého nebo alespoň jedince v pubertě. Výhodou pořízení psa z útulku je často symbolická cena (500-1500kč) a k tomu dostanete informace o vypozorovaných zlozvycích psa a zdravotním stavu. Feny bývají dost často vykastrované útulkem a personál v útulku vám jistě poradí, zdali je daný pes vhodný do prostřední a životního stylu, který si pro něj představujete. Nevýhodou je často neznalost stáří psa, rasy a během několika týdnů se mohou projevit různé zlozvyky. 

Psa v útulku byste před dovezením měli chodit často navštěvovat, brát jej na vycházky, nechat si jej zvyknout na členy rodiny i vaši přítomnost. A hlavně byste si měli být jistí, že dané zvíře zvládnete a nepřeceňujete své síly. Pokud pro psa pojedete autem, vezměte si již obojek, vodítko a nějaké dobré pamlsky. Nezapomeňte se ošetřovatelů zeptat co má pes rád, na jaké granule byl zvyklý, jaké má problémy, stejně jako na informace o zdravotním stavu. Zdali má čip nebo tetování, je vykastrovaný a další informace, které vás budou zajímat. Často bývají v útulcích pejsci s různě vážným onemocněním a různého stáří, zvažte proto i finančně, zdali je takový pejsek pro vás zvladatelný.

Pokud jste zjistili ještě před pořízením, že daný pes je na vás velké sousto, a nejste schopni jemu dodat potřebnou péči, zkuste si počkat nebo se podívat na jiné pejsky v útulku, kteří by zasáhli vaše srdce. A původně vybraného pejska často můžete podpořit virtuální adopcí a přispívat alespoň na jeho život.

V tom lepším případě si pejska odvedete domů a zůstane u vás po zbytek jeho života. A věřte, že po špatné životní zkušenosti, nebo opuštění v minulosti vám bude za takový život mnohonásobně vděčný.

3.  Cesta z chovatelské stanice domů.

První cesta do nového domova by měla být ideálně absolvována autem ve 2 lidech (řidič + osoba, která bude na psa dávat pozor). Pro psa je to náročná situace, kdy ztrácí jistotu a neví co se děje. Každý jedinec proto může reagovat jinak, zkuste prosím stresy z různých prostředí a nových lidí eliminovat. Doporučujeme zachovat co největší klid, mít připravený vlastní obojek, vodítko, pamlsky. Při převozu doporučujeme při kňourání psa zastavit, jít jej vyvenčit. Psa zatím dodatečně neznáte, kňouráním může signalizovat smutek, stejně jako se potřebuje vyvenčit, nebo se mu udělalo nevolno. Pokud jej budete převážet v pelíšku, dejte do něj starou deku, nebo čtvercovou plínku pro případ nehody ať už počůrání, nebo zvracení.

Malé štěně můžete mít během cesty na klíně, nezapomeňte mít na vědomí, že pejsek ještě nezná základní povely, neumí chodit na vodítku, tudíž vás při vyvenčení během cesty jistě nebude poslouchat. Stejně tak to může být s dospělým jedincem z útulku, který nemá základní výcvik. Ideální variantou je, když pejsek během jízdy usne. Pokud se jedná o psa většího a staršího existují jisté předpisy, které značí, že pes musí být zajištěn, aby neohrozil řidiče. V tomto případě doporučujeme postrojek připnutý k pásu. Tuto kombinaci můžete poříditi již kolem 500Kč, psovi poté umožníte jak sedět ležet, nikoliv volný pohyb po autě. Další variantou jsou klece a přepravky do kufru aut, ale pro první cestu doporučujeme spíše, aby pes seděl vedle vás.

4. Příjezd domů

Po příjezdu domů dejte hned psa vyvenčit (venku). Doma máte jistě nachystaný pelíšek i misku s vodou a druhou misku naplňte krmivem dovezeným od chovatele. Pejskovi nechejte očuchat byt a do pelíšku nastražte pamlsky, abyste jej podpořili v pocitu, že tam mu bude vždy dobře. Pokud si ale pejsek začne lehat na jiné místo, zkuste mu dát pelíšek právě tam. Psi rozeznají geopatogenní zóny a uvelebí se často tam, kde je to pro něj nejlepší. V prvních nocích počítejte s přestěhováním se k pejskovi, zvlášť pokud jde o štěně. Malé zvířátko hledá svou maminku a potřebuje mít pocit, že u něj někdo je, stačí, když s ním budete v místnosti a během kňourání jej budete hladit. Do pelíšku dejte štěňátku deku, jistě se rád zachumlá. V pokoji také nezapomeňte umístit čtvercové sací podložky- plína, na které se pejsek může vyvenčit – než jej začnete učit venčit ven.

5. Čas

Nezapomeňte prosím na to, že pes stojí čas. Výchova štěněte spoustu času, stejně jako zvykání dospělého psa na vaši rodinu, prostředí, zvyky i běžné dění. Zajistěte si minimálně dva týdny intenzivního času, abyste se pejskovi mohli maximálně věnovat, abyste zjistili jeho potřeby a navykli ho na běžný den a také jej začali učit základnímu výcviku. Po dvou týdnech doporučujeme pozvolna opouštět domácí prostředí na 2-4 hodiny, poté se k pejskovi vrátit a věnovat se jemu. Takto pes získá pocit, že je v pořádku, když odejdete, zase se vrátíte. Intervaly poté prodlužujte. Mimo to v průběhu života pes nechce být celé dny sám doma, zeptejte se tady upřímně sami sebe, zdali je ve vašich (rodinných) možnostech vyvenčení psa během dne, nebo zdali někdo z vašich členů chodí domů dříve než vy, aby se pejskovi věnovat.

6. Kolik stojí začátek?

Na začátku potřebujete vše. Největší poplatek za pořízení jste již zaplatili. Poté přichází na řadu: pelíšek, misky, krmivo, deku, kartáč na srst, šampon pro psa, postrojek, kvalitní pamlsky, hračky, klec, gel do uší, antiparazitní obojek, různé velikosti obojku a vodítek, nebo postroj s pásem do auta. Doporučujeme knihy o základním výcviku, nebo navštívením kynologické stanice pro základní poslušnost a socializaci. Tam pejsci přijdou do kontaktu se všemi možnými pejsky i lidmi a díky tomu se stává silným vyrovnaným jedincem, který se jen tak nezalekne cizích lidí, zvířat nebo prostředí. Socializaci nepodceňujte! A nezapomeňte na investici do očkování, návštěv veterináře. Pokud pes není očipovaný, nejpozději do půl roku věku, je nutné navštívit veterináře, aby psovi čip aplikoval. Tento čip poté registrujte na www.evidencepsu.cz kde zadáte údaje o čipu i majiteli, tak aby byl dohledatelný. Čipování je povinná investice od 150 Kč do 450 Kč a záleží na typu čipu. Registrace je poté jednorázová a stojí 199Kč a navíc ji můžete využít pro všechny vaše pejsky J

Pokud pes bude kousat nevhodné věci, nebo škrabat po nábytku, nebo stěnách máme pro vás tip! Jde o sprej, který je přímo dělaný na to, aby odpudil psa. Tento sprej se aplikuje na vše, co nechcete, aby kousal. Funguje.

7. Co potřebuje pes.

Pes potřebuje mít motivaci, smysl života, kromě toho být tím nejlepším přítelem. I pes má své potřeby. Nikoho by nebavilo sedět celé dny doma, chodit jen na procházku, čůrat, jíst a jen tak být. Uznejte sami, že byste začali dělat doma kde co, kdybyste byli na jeho místě. A to jistě nechcete. Zvažte prosím funkci, kterou váš pes bude vykonávat nebo do čeho pejska zavážete, aby se mohl rozvíjet a měl motivaci. Může to být hlídač, mohou to být ale různé aktivity: lovecké zkoušky, sport, běh s pánem, u kola, dog dancing, aportování, začlenění se do kolektivních sportů v rodině, frisbee a další. Popřemýšlejte, co byste s pejskem mohli aktivně dělat, na co máte možnosti a jaké má pes vlohy. V prvé řade je samozřejmě základní výcvik a poslušnost.

8. Co dovolená?

Na tento fakt prosím nezapomínejte. Ujasněte si, kolikrát opouštíte dům na noc, kolikrát jezdíte na prodloužené víkendy anebo na dovolené. Jste ochotni změnit styl trávení volného času? Dívat se po hotelích a plážích, které jsou pro psy? Nebo chcete nechat psa u příbuzných? Zvládnou jeho péči? Budou mít a něj dostatek času? Chcete jej dat k cizím lidem do psího hotelu? Na tyto otázky si prosím odpovězte upřímně.

 

Věříme, že nyní již máte základní představu o tom, co pejsek potřebuje. A zvládnete to?

 

Autor:
Zuzana ŠimkováUnikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE