U objednávek do 5. 12. 2021 garantujeme doručení do Vánoc. Nadělte Vašemu psímu mazlíčkovi dárek pod stromeček.

Socializační procházky

Ať už je vás pes malý nebo velký, tlustý nebo tenký, mladý nebo starý, nejlepším způsobem, jak umožnit pejskovi, aby se stal vyrovnaným jedincem je seznámit jej s různými druhy psů.

Socializace je základním stavebním kamenem u štěněte ještě před výcvikem. Jakmile si pes začne zvykat na nové domácí prostředí, sžije se se členy rodiny a má základní očkování za sebou, je ideální čas na socializaci. Pokud máte staršího pejska, pejska z útulku, nebo v dočasné péči, nic nebrání tomu, abyste začali se socializací v jakémkoliv věku psa. Rozdíl bude pouze v delším procesu, který bude pejsek potřebovat. Pokud ještě nevíte, jak pejsek reaguje na jiné psy, ideální volbou pro začátek je domluvení se s člověkem, kterého dobře znáte, aby vzal na seznámení s vaším psem svého nekonfliktního pejska. Na takové seznámení je dobré využít nerušený oplocený prostor a umožnit pejskům přirozené poznávání. Páníčci by v tomto případě měli být pouze pozorovatelé, a to kvůli možnému nežádoucímu chování psů. Rozhodně by neměli psa utěšovat, pomáhat mu, nabádat jej – popostrkovat, nebo pejska chránit a brát do náruče. Pokud je váš pes nesmělý, můžete nabídnout hračky ke hře, zapojit psy do aportování a už to nechat zkrátka na nich. Jestliže máte pejska z útulku, můžete mu dát pro jistotu i náhubek, který můžete později sundat, jestliže pes nebude vyzařovat známky agrese. A pokud to zvládnete bez problému, příště můžete zkusit třeba socializační procházky. A co že to je?

Socializační procházky organizují nejčastěji aktivní pejskaři se svými psy v konkrétní oblasti, ať už jde o město, nebo malou obec. Jedná se o procházku s konkrétní trasou, okruhem, nebo alespoň určeným místem startu. Na takové procházky můžete narazit na stejnojmenných skupinách v sociální síti Facebook. Akce bývají samozřejmě zdarma, a to nejen plánované, ale také spontánní, třeba z hodiny na hodinu. Hodně záleží i na počasí. Při mokrém a bahnitém počasí padne často výběr terénu na asfaltovou cestu, kde nesmí jezdit auta a cestu obklopují lesy, nebo louky. Velkou výhodu má tato trasa hlavě v tom, že se nezablátíte úplně celí. Pes bude mít při troše štěstí jen špinavý „podvozek“, obrousí si drápky a navíc bude mít možnost se proběhnout i v okolní přírodě. Jiné trasy vedou různými lesními stezkami, nebo po břehu řek. Koupání ve vodě ocení nejen pejsci, ale za horkých letních dní přijdou na své i pejskaři. Pokud si na začátku trasy zapnete krokoměr, můžete mít navíc dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro své tělo. Hlavní smysl procházek je seznámit své psy s ostatními. Psi se učí, co si mohou dovolit, jaké chování je v pořádku, učí se reagovat jeden na druhého a získávají tak potřebnou sebedůvěru, která jim pomáhá rozhodovat se za sebe. Proto můžete na socializační procházku vzít téměř jakéhokoliv psa, důležité je vědět co od něj můžete čekat. I psa, který nemá rád ostatní, můžete vzít s sebou, za předpokladu, že na něj stačíte, bude mít náhubek a krátké vodítko. Pokud si takový pes dovoluje na ostatní, prostě půjdete vpřed nebo vzad za skupinou a žádnou agresivitu mu dovolovat nebudete. Na procházkách si takový pes bude zvykat na ostatní lépe, než kdybyste jej v životě drželi jen stranou od ostatních. Samozřejmostí je řešit problémové psy s odborníkem a nebrat s sebou útočné agresivní psy. Pokud váš pes ještě tak úplně neposlouchá, můžete jej mít celou dobu na vodítku anebo alespoň na dlouhé stopovačce. Tím mu umožníte volnost a zároveň jej můžete odchytnout kdykoliv potřebujete.

Ještě předtím, než se na takovou procházku vydáte, je několik obecných pravidel, které byste měli znát. Pokud jde o důležitost pohlaví, platí, že se nejlépe snesou psi opačného pohlaví. Psi jsou k fenkám často gentlemani a vnímají fenku jako objekt jejich zájmu. Problém mohou mít fenky, které psům často voní i mimo období hárání. Psy je bohužel pořád otravují, fungují na režim autopilota a neustále se točí kolem pozadí fenky. Pro ni je to pak často velmi obtěžující až frustrující, takže je na zvážení pejskaře zdali s takovou fenkou chce absolvovat tyto procházky. Hárající fenky se na procházky neberou. Pokud by byl kolektiv tvořen pouze z fenek, pak je výjimka možná. Avšak doporučuji mít fenku stále na vodítku, přeci jen mají rozbouřené hormony a nikdy nevíte, koho po cestě potkáte. Také fenky mezi sebou mívají problém, ne všechny ale některé ano. Vadí jim rivalita, konkurence anebo jsou třeba starší, nevrlé a nemají zájem o otravování od hravých mlaďochů. Co se týče psů, tak u nich rivalita spočívá v projevech dominance. Samci se často svým nadřazeným chováním a vyjadřováním snaží prosadit ve vedoucí pozici. Někteří nemají s jinými psy problém, ale zase třeba v jejich přítomnosti více štěkají. Záleží na konkrétním jedinci. Každopádně je důležité být na tyto situace připraveni. A být připraveni, znamená i zkontrolovat před procházkou platnost očkování, zdravotní stav psa. Nachystat mu obojek s čipem (ideálně online registrovaným čipem), psí známkou třeba s QR kódem, vodítko, pamlsky do pamlskovníku, cestovní psí misku, láhev s vodou (pro sebe i psa), sáčky na exkrementy, hračku, nebo balon a pro pejsky bez podsady také bundu při teplotách kolem nuly.

Sociální procházky jsou skvělou aktivitou, kterou si zamilujete a zařadíte mezi své zájmy. Kde jinde můžete hodinu mluvit o vašich trable s chlupáči, porovnávat co je normální, kolik by měli vážit, jak lepit uši, nebo co vám zrovna rozkousali. Rozhodně můžete navázat nová přátelství a určitě se dozvíte spoustu nových informací a inspirací, které stojí za to.Unikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE