Socializační procházky

Ať už je vás pes malý nebo velký, tlustý nebo tenký, mladý nebo starý, nejlepším způsobem, jak umožnit pejskovi, aby se stal vyrovnaným jedincem je seznámit jej s různými druhy psů.

Socializace je základním stavebním kamenem u štěněte ještě před výcvikem. Jakmile si pes začne zvykat na nové domácí prostředí, sžije se se členy rodiny a má základní očkování za sebou, je ideální čas na socializaci. Pokud máte staršího pejska, pejska z útulku, nebo v dočasné péči, nic nebrání tomu, abyste začali se socializací v jakémkoliv věku psa. Rozdíl bude pouze v delším procesu, který bude pejsek potřebovat. Pokud ještě nevíte, jak pejsek reaguje na jiné psy, ideální volbou pro začátek je domluvení se s člověkem, kterého dobře znáte, aby vzal na seznámení s vaším psem svého nekonfliktního pejska. Na takové seznámení je dobré využít nerušený oplocený prostor a umožnit pejskům přirozené poznávání. Páníčci by v tomto případě měli být pouze pozorovatelé, a to kvůli možnému nežádoucímu chování psů. Rozhodně by neměli psa utěšovat, pomáhat mu, nabádat jej – popostrkovat, nebo pejska chránit a brát do náruče. Pokud je váš pes nesmělý, můžete nabídnout hračky ke hře, zapojit psy do aportování a už to nechat zkrátka na nich. Jestliže máte pejska z útulku, můžete mu dát pro jistotu i náhubek, který můžete později sundat, jestliže pes nebude vyzařovat známky agrese. A pokud to zvládnete bez problému, příště můžete zkusit třeba socializační procházky. A co že to je?

Socializační procházky organizují nejčastěji aktivní pejskaři se svými psy v konkrétní oblasti, ať už jde o město, nebo malou obec. Jedná se o procházku s konkrétní trasou, okruhem, nebo alespoň určeným místem startu. Na takové procházky můžete narazit na stejnojmenných skupinách v sociální síti Facebook. Akce bývají samozřejmě zdarma, a to nejen plánované, ale také spontánní, třeba z hodiny na hodinu. Hodně záleží i na počasí. Při mokrém a bahnitém počasí padne často výběr terénu na asfaltovou cestu, kde nesmí jezdit auta a cestu obklopují lesy, nebo louky. Velkou výhodu má tato trasa hlavě v tom, že se nezablátíte úplně celí. Pes bude mít při troše štěstí jen špinavý „podvozek“, obrousí si drápky a navíc bude mít možnost se proběhnout i v okolní přírodě. Jiné trasy vedou různými lesními stezkami, nebo po břehu řek. Koupání ve vodě ocení nejen pejsci, ale za horkých letních dní přijdou na své i pejskaři. Pokud si na začátku trasy zapnete krokoměr, můžete mít navíc dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro své tělo. Hlavní smysl procházek je seznámit své psy s ostatními. Psi se učí, co si mohou dovolit, jaké chování je v pořádku, učí se reagovat jeden na druhého a získávají tak potřebnou sebedůvěru, která jim pomáhá rozhodovat se za sebe. Proto můžete na socializační procházku vzít téměř jakéhokoliv psa, důležité je vědět co od něj můžete čekat. I psa, který nemá rád ostatní, můžete vzít s sebou, za předpokladu, že na něj stačíte, bude mít náhubek a krátké vodítko. Pokud si takový pes dovoluje na ostatní, prostě půjdete vpřed nebo vzad za skupinou a žádnou agresivitu mu dovolovat nebudete. Na procházkách si takový pes bude zvykat na ostatní lépe, než kdybyste jej v životě drželi jen stranou od ostatních. Samozřejmostí je řešit problémové psy s odborníkem a nebrat s sebou útočné agresivní psy. Pokud váš pes ještě tak úplně neposlouchá, můžete jej mít celou dobu na vodítku anebo alespoň na dlouhé stopovačce. Tím mu umožníte volnost a zároveň jej můžete odchytnout kdykoliv potřebujete.

Ještě předtím, než se na takovou procházku vydáte, je několik obecných pravidel, které byste měli znát. Pokud jde o důležitost pohlaví, platí, že se nejlépe snesou psi opačného pohlaví. Psi jsou k fenkám často gentlemani a vnímají fenku jako objekt jejich zájmu. Problém mohou mít fenky, které psům často voní i mimo období hárání. Psy je bohužel pořád otravují, fungují na režim autopilota a neustále se točí kolem pozadí fenky. Pro ni je to pak často velmi obtěžující až frustrující, takže je na zvážení pejskaře zdali s takovou fenkou chce absolvovat tyto procházky. Hárající fenky se na procházky neberou. Pokud by byl kolektiv tvořen pouze z fenek, pak je výjimka možná. Avšak doporučuji mít fenku stále na vodítku, přeci jen mají rozbouřené hormony a nikdy nevíte, koho po cestě potkáte. Také fenky mezi sebou mívají problém, ne všechny ale některé ano. Vadí jim rivalita, konkurence anebo jsou třeba starší, nevrlé a nemají zájem o otravování od hravých mlaďochů. Co se týče psů, tak u nich rivalita spočívá v projevech dominance. Samci se často svým nadřazeným chováním a vyjadřováním snaží prosadit ve vedoucí pozici. Někteří nemají s jinými psy problém, ale zase třeba v jejich přítomnosti více štěkají. Záleží na konkrétním jedinci. Každopádně je důležité být na tyto situace připraveni. A být připraveni, znamená i zkontrolovat před procházkou platnost očkování, zdravotní stav psa. Nachystat mu obojek s čipem (ideálně online registrovaným čipem), psí známkou třeba s QR kódem, vodítko, pamlsky do pamlskovníku, cestovní psí misku, láhev s vodou (pro sebe i psa), sáčky na exkrementy, hračku, nebo balon a pro pejsky bez podsady také bundu při teplotách kolem nuly.

Sociální procházky jsou skvělou aktivitou, kterou si zamilujete a zařadíte mezi své zájmy. Kde jinde můžete hodinu mluvit o vašich trable s chlupáči, porovnávat co je normální, kolik by měli vážit, jak lepit uši, nebo co vám zrovna rozkousali. Rozhodně můžete navázat nová přátelství a určitě se dozvíte spoustu nových informací a inspirací, které stojí za to.Unikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE