Psa s papíry, nebo křížence?

V dnešní době jsou velice oblíbené čivavy, jack russellové, bostonští teriéři nebo třeba bíglové.
U těchto populárních plemen však roste riziko,že narazíte na psa z množírny...

A byste nenaletěli podvodníkům, mělo by vás v první řadě zajímat, odkud zvíře pochází. Ideální je, když máte možnost navštívit chovatele a dobře si prohlédnout štěňata, jejich matku i prostředí, kde vyrůstají. Takovou návštěvu je dobré po čase zopakovat, abyste viděli, jak štěňata rostou a prospívají. Samozřejmě byste si danou chovatelskou stanici měli i prověřit. Není totiž nic rizikovějšího než si vzít štěně z množírny.

Proč psa s papíry?

Co je to vlastně pp neboli průkaz původu? Defacto je to to samé co náš rodný list. Jsou v něm informace o rodičích a dalších předcích štěněte. Každý vrh je chovatelem pečlivě plánován a promýšlen tak, aby budoucí potomci měli vlastnosti typické pro určité plemeno a byli přínosem pro chov daného plemene.

 

Jaké jsou rozdíly mezi .. Chovkou" a množírnou?

Chovatelské stanice = zdravé a socializované štěně

Chovem se rozumí cílená plemenitba respektující především zásady genetického zdraví jedince i populace (chov nesmí být na úkor zdraví). Jde o promyšlené zasažení do reprodukce, které podléhá kontrole vedoucích orgánů, pod kterými je chovatelská stanice, potažmo chovatel zaregistrován a veden. Základní chovatelskou normou je plemenný standard fci v plném rozsahu. Štěňata z chovu musejí být před odchodem k novým majitelům veterinárně vakcinovaná, od červená, tetovaná nebo čipovaná, přihlášená k příslušnému plemennému klubu a mnohdy také zkontrolovaná poradcem chovu. Některé kluby vyžadují optická či jiná vyšetření štěňat před odchodem od chovatele. Chovatel dává důraz na socializaci.

Množení = nekontrolovaná reprodukce

Množení je bezcílná a nepromyšlená produkce štěňat, která nepodléhá kontrole, veterinární úkony jsou prováděny pouze, pokud si je majitel Feny sám vyžádá. Nikdo nekontroluje zdravotní stav rodičů, prostředí, ve kterém štěňátka vyrůstají, ani zda je vrh tetovaný/čipovaný. Socializace neprobíhá, to znamená, že štěňata nejsou zvyklá na jiné dospělé psy, lidi, děti, další zvířata a podobně. Množení zaručuje zisk, majitelé vrhů neodvádějí daně, ani odvody klubu.

Proč nebrat psa bez pp?

U domácích odchovů platí to samé jako u velkochovů psů v množírnách - koupí takového štěněte podpoříte množitele v dalším množení psů jen pro peníze. Taková štěňata navíc nemají charakteristické znaky, zejména povahové, typické pro konkrétní plemeno. Nemají správnou socializaci, často z nich vyrostou ustrašení nebo naopak agresivní jedinci. Díky množitelům také samozřejmě narůstá počet psů v útulcích a dalších depozitech.

 

Čistokrevné štěně bez papírů neexistuje. Pamatujte na to při koupi psa, ať nenaletíte.

Pes s pp se vyplatí

Pořizovací cena psa je jen zlomek toho, co za psa zaplatíte v průběhu jeho života. Samozřejmě, že čistokrevné štěně s papíry stojí více. Ovšem laciné štěňátko bez průkazu původu vás může přijít mnohonásobně dráž, protože s ním dost možná budete každou chvíli na veterině. Nemluvě o utrpení, kterému budete vy i váš pes vystaveni.

Nechcete psa s papíry? Zajděte do útulku!

Pejsci v útulcích rozhodně nejsou méněcenní, jen neměli štěstí na člověka. Pro výběr pejska je vhodný útulek, který vás pustí dovnitř, a vy si budete moct prohlédnout všechny svěřence, dané prostředí a navázat první kontakt. Profesionální pracovníci útulku vás popravdě seznámí se všemi dostupnými okolnostmi příchodu i pobytu psa u nich.

3 důvody proč adoptovat psa z útulku

  1. Většina nabízených pejsků bývá zpravidla starších, a tak se už stihli naučit čistotě a základním návykům. Nebudete tak muset lítat každé dvě hodiny ven a doma utírat loužičky.
  2. Personál psiho útulku je jinou povahu a zkušenosti s pejsky v denním styku, a tudíž má přehled o tempe- ramentu a chování každého psího jednotlivce. To vám může pomoci najít psa, který vyho- vuje vašim specific- kým potřebám.
  3. Psi i feny z útulku jsou již kastrovaní, takže nebudete řešit případné hárání a riziko nakrytí.

Zvykne si u vás?

Každý pes má samozřejmě jinou povahu a zkušenosti s lidmi, ale obecně platí, že většina psů si na nový domov zvykne. Některým to trvá pár dní, jiní potřebují času více. To, jak rychle se pejsek u vás zabydlí, záleží hlavně na vás a vašem přístupu. Pro začátek je důležité, abyste věděli co nejvíce o jeho zvycích a zkusili mu nabídnout to, co má rád. Mohou to být pamlsky, hračky. Rozhodně musíte být trpěliví a pejska do ničeho netlačit. Pomoci vám může i zkušený psí trenér nebo psycholog.   Unikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE