Klec pro psa? Ano či ne?

Řada z vás je zvyklá mít psa doma. Pes má v bytě, nebo v domě své místečko, pelíšek a pohodlí a říkáte si, proč by někdo zavíral psa do klece? Nejste určitě jediní, kteří neznají pravé využití klece. Nejde o žádné trápení psa, ani týrání, ale naopak má své výhody.

Pokud se stal z vašeho psa raubíř, který rád prozkoumává co vaše boty, skříně a pohovka vydrží, zkuste v prvé řadě zakoupit výcvikový sprej proti ničení. Sprej pořídíte kolem 150 Kč. Sprejem postříkejte plochy a věci, které nechcete, aby byly zničeny. Může jít i o stěnu, rohy, podlahu, botník a obuv cokoliv podle materiálu na návodu. Pach spreje psa odpuzuje a při olíznutí nemá pes touhu dále danou věc dávat do tlamy, kousat nebo ničit. Jednou z možností při tomto problému je klec. Pokud naučíte psa, že klec je místo odpočinku, bezpečí a pohody a budete nechávat dvířka od klece otevřené, když jste doma, brzy zjistí, že nejde o nic špatného. Tuto metodu pak budete moct aplikovat, když odejdete z domu a budete mít obavy o zničení dalších věcí- například vyhrabání hlíny z květin, shození drahých věcí aj. Jakmile přijdete zpět domů, klec opět otevřete a umožněte, aby se do ní mohl kdykoliv vrátit. Mějte však na paměti, že tímto raubířením vám pes dává podnět, že potřebuje zaměstnat hlavu a tělo. Ať už psychicky nebo fyzicky, je potřeba s ním podnikat další aktivity, nebo se mu více věnovat.  Psa do klece nikdy nezavírejte za trest, ani když něco poničí.

Další variantou využití klece je místo odpočinku během dne pro psa. Pokud po domě pobíhají malé děti, kteří pejska pořád „otravují“ a zaměstnávají, pes si sám může zvolit kdy má her dost a přejde do klece, kde nechce být rušen. Děti je potřeba naučit, že do klece se nechodí a na psa se mohou pouze dívat. Takto získá pes svůj vlastní klid, který také potřebuje.

Pokud pes neví co by a pořád vyžaduje pozornost, je možné jej naučit, že v kleci najde svůj klid a půjde o místo, kde se nebude hrát. Jedná se o metodu výcviku, aby se pes zklidnil a dokázal být také sám sebou více v klidu. V tomto případě dveře od klece nechávejte otevřené a odměňujte psa kdykoliv bude, přijde do klece sám a uklidní se.

Klec je možné také využívat při úklidu, aby se pes nebál vysavače, případně nechodil po mokré podlaze. Můžete jej také využít pro příchozí návštěvy, aby si obě strany sdělili přes klec, zdali se chtějí poznat. Vaši příchozí hosté se mohou psů bát, mít alergii na srst, nebo v se cizí děti mohou zaleknout štěkání. Pokud bude pes v kleci při příchodu, lze předejít problémům anebo naopak získat oboustrannou důvěru a psovi poté umožnit využití prostoru po domě bez problémů.

Klec je možné využít jako druhou variantu k pelechu, anebo si na ni pes zvykne tak, že jej bude brát jako pelech samostatný. V žádném případě nejde o místo za trest, nebo kde by se pes cítil špatně. Klec, musí být dostatečně velká a pes musí mít možnost se napít a také se pohodlně uvelebit, vstát a v kleci se i projít.

Klec nemusí být jen železná s dekou nebo pelechem uvnitř, ale může být i z textilních materiálů na zip. Klec navíc nemusí mít využití pouze v bytě. Lehce se dá přenést do kufru auta, kde psovi umožníte bezpečné prostředí při cestování autem, obzvláště na delší cesty. Pokud je navíc pes na klec navyklý z prostředí domova lehce se tak uklidní a je pravděpodobné, že cestu prospí, nebo bude minimálně v klidu. Přínosem je i jeho pohoda a vliv na psychické zdraví. Klec pejskovi vystelte dečkou, aby jej nic netlačilo. Pokud jedete na cesty, nezapomeňte, aby váš pes byl očipovaný a měl registrovaný čip online. Na portále www.evidencepsu.cz můžete veškeré své pejsky registrovat za jednotný poplatek 199 Kč. Pokud by se zatoulal, rychle bude díky registru k nalezení. Dalšími důležitými věcmi na cestách jsou známky na obojku, postroj, vodítka, žrádlo, na které je zvyklý pamlsky, obojek proti klíšťatům, cestovní míska, případně cestovní pas a oblíbená hračka. Díky tomu, že bude mít s sebou pes věci, na které je zvyklý se bude i při změně prostředí cítit bezpečně. Klec navíc můžete vzít s sebou ať už na chatu, nebo do hotelu a umožnit pejskovi navštívit jeho bezpečné místo kdykoliv. Z klece se tak na neznámých místech stane známý pelech k odpočinku.

 

Autor:
Zuzana ŠimkováUnikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE