Jak vidí psi?

Říkáte si, jak asi vidí psi? Zdali vnímají všechno stejně jako my? Jestli vidí černobíle nebo barevně? Ani jedna odpověď není úplně správná. Pokud chcete vědět více jak to doopravdy s těmi pejsky je, pokračujte ve čtení..

Oko člověka rozezná spousty barev, odstínů i teplot, ale u psa je tomu jinak. Pes stejně jako člověk vidí barvy, svět pro něj není černobílý, ale jeho vnímání barev je velmi omezené. Bohužel pro něj jde o omezenou škálu barev v rámci deseti tisíc barevných odstínů. Protože jeho oko obsahuje pouze dva čípky, rozezná pes modrou barvu od žluté a k tomu odstíny šedé a to je vše. Chybí mu červená, proto oranžovou, červenou, žlutou i zelenou od sebe nedokáže rozlišit. Výhodou v této nevýhodě pro něj je, že rozezná tyto barvy od sebe alespoň intenzitou kontrastu. Červený balón bude pro psa nejtmavší, oranžový méně tmavý, zelený nejvíce světlý a žlutý bude prostě žlutý, jak si jej dovedeme představit i my. Dalo by se říct, že pes vidí barvy v takzvaných barvách zlínského hokeje (modro-žluté). Přestavte si třeba takové makové pole, které je plné krásných červených makových hlav a teď si jej představte očima psa. Makové pole se promění v modro-žluto-šedou zónu s nejasnými obrysy. Nic moc, že? Na druhou stranu teď již víte, jakou barvu hraček máte kupovat. Na venkovní hraní už psovi nekoupíte červenou, ani žlutou hračku, která by se mu v trávě vlivem jeho vnímání barev téměř ztratila a splynula. Ale naopak vyberete modrou, nebo fialovou, kterou v zeleném prostředí lehce rozliší.

Také vidění obrysů a celkového obrazu není tak ostré jako u člověka. Dalo by se říct, že pes vidí rozmazaně, oproti lidskému oku. Psi vidí ostřeji pouze do šesti metrů, proto se vám může stát, že vás pes na dálku jednoduše nepozná a začne na vás třeba i štěkat. Nic si z toho nedělejte, opravdu za svou krátkozrakost nemůže. Je prostě v nevýhodě. Na druhou stranu psi mají jinak posazené oči na hlavě, a proto dokáží zachytit větší úhel při pozorování než člověk. Další výhodou je lepší vnímání kontrastů stínů a světla, oproti lidskému oku, dokáží tak lépe vidět v šeru i ve tmě.

I přes fakt, že psům byla nadělena taková nevýhoda, co se týče zraku, na druhou stranu je třeba si uvědomit, že psi mají dokonalý čich a velmi dobrý sluch. Mohou se tak spoléhat především na okolní vjemy, které kolem cítí a slyší, a proto jim stačí vidět rozmazaně a v omezeném odstínu barev.

Autor:
Zuzana ŠimkováUnikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE