Jak na povely – základní výcvik každého psa

V předchozím díle jsme zmínili zásady každého výcviku, které umožní dosáhnout lepší úspěšnosti tréninku. Pokud máte připraven plný pamlskovník, můžete se pustit do výcviku jednotlivých povelů. V tomto díle představíme techniku jednotlivých povelů,  tipy a triky k jejich provedení. Důležitost věnujte opakování i po tom, co pejska povel naučíte a nezapomeňte, že odměna přichází pokaždé, pokud pejsek povel zvládne. Typy odměn si můžete připomenout v přechozím díle. U různých povelů bude potřebovat různé pomůcky, avšak trpělivost, čas a pozitivní náladu noste vždy s sebou.

Výcvik základních povelů:

Ke mně

Povel ke mně, je ze všeho nejdůležitější, ale také jeden z nejtěžších. Pokud pes tento povel zvládne, máte vyhráno. Povel ke mně učíme ze všeho nejdřív v klidném a známém prostředí pro pejska, kde jej nic neruší a nemá kam utéct (např. v obývacím pokoji). Podle zásad, které byly zmíněny v minulém díle, vybereme nejvhodnější možnou dobu pro výcvik a začneme. Jakmile pejsek nedělá žádnou aktivitu, je vzhůru a naváže s vámi oční kontakt, zavolejte na něj jménem + slovním povelem ke mně. Můžete si přičopnout a máchat rukama radostí. Váš slovní projev musí být jasný zřetelný a tzv. natěšený. Pejsek by měl radostí přiběhnout k vám. Jakmile doběhne, odměňte jej pamlskem, pochvalou slovní i pohlazením. Poté znovu poodejděte o pár metrů a povel opakujte několikrát. Vždy stejně a s pochvalou i odměnou.

Pokud chcete zájem psa více podpořit, nebo na zavolání pes nepřijde, vyzkoušejte tento tip: Jakmile povel vyslovíte spolu s pejskovým jménem, rozběhněte se směrem od něj a udržujte oční kontakt. Pejsek se vydá za vámi. U štěňátka trénujte maximálně 10 minut, ale trénink opakujte několikrát denně. Po tréninku dejte psovi volno. Postupně trénujte i v rušivějším prostředí. S tréninkem pokračujte například na travnatém povrchu před domem, pokračujte v prostředí, kde se pohybují například ptáčci, kde je více předmětů na očuchávání (lesy, parky). Jakmile pes bude zvládat povel v tomto prostředí, zvyšte obtížnost na trénink mezi lidmi známými i cizími a poté mezi psy. Proč je zvyšování obtížnosti důležité? Protože pes vás musí poslechnout hlavně v běžných situacích, které se stanou venku, nikoliv pouze doma. Než začnete s tréninkem psa ve venkovním prostředí, zkontrolujte si, zdali máte řádné očkování, váš pes je očipován a jeho čip je již registrován, kvůli případnému zatoulání. Pokud si chcete být jistí, že vás pes poslechne vždy na zavolání, noste s sebou i vysokofrekvenční píšťalku, kterou si můžete zakoupit za pár desítek korun ve zverimexu, nebo na e-shopech. Pro psa jde o vysoký tón, který rozezná a přiběhne, a na většinu psů opravdu funguje. Berte však píšťalku, pouze jako pojistku.

Volno

Neméně důležitým povelem je volno. Gestem a slovním povelem umožněte psovi ukončení jakéhokoliv výcviku nebo hry, aby měl možnost vlastního bezprostředního pobíhání, nebo očuchování. Tento povel podpoříte takzvaným máchnutím ruky od pupíku směrem do prostoru. Poté si můžete sednout a na psa se nedívat aby pochopil, že se už nebude nic dít.

Chůze na vodítku

Nejedná se o povel, ale k ukázněnosti a poslušnosti psa tento trénink jednoznačně patří. Pokud začínáte s výcvikem štěněte, zkoušejte doma první nasazení obojku a vodítka. Nasazení můžete i slovně komentovat, aby si pes lépe zapamatoval, o co vlastně jde. Jakmile si pes na vodítko zvykne, zkuste s povoleným vodítkem chodit po domě/bytě. Pes si musí zvyknout na fakt, že pánem jste vy a tudíž se na vodítku nemůže pohybovat libovolně tam, kam zrovna chce. Za začátku se bude škubat, možná i rozčilovat, je to však normální. Poté začněte s tréninkem chůze u nohy a to tak, že držíte v pravé ruce vodítko, levou rukou vodítko přidržujete na vzdálenost, kterou určíte, a u vaší levé nohy jde pes. Na tento výcvik používáme klasické vodítko, nikoliv flexi. Může být metr a půl dlouhé, nebo i použijte i stopovačku (5m,10m), kterou budete korigovat. S pejsek u nohy udělejte vždy pár kroků s povelem k noze. Jakmile u nohy popojde, odměňte jej s pamlskem v levé ruce. Vodítko od psího krku (kohoutku) k vaší levé ruce by mělo být mírně povolené. Jakmile udělá pes nežádoucí pohyb, vodítko i obojek se napne a psovi to nebude příjemné. Pes by si tak měl zvyknout, že pohodová a příjemná chůze je u nohy tehdy, kdy dostane odměnu, netáhne a jeho pohyb je žádoucí. Chůze na vodítku není jednoduchá a chce hodně trpělivosti, obzvlášť u štěňátka. Nečekejte proto zázraky za hodiny ani dny, ale proces a zlepšování vždy chvalte a oceňte.

Sedni

K tomuto povelu je dobré, aby k vám pejsek přišel, nebo uměl povel „ke mně“. Jakmile stojí pejsek před vámi, držte pevně v levé ruce pamlsek a ideálně si k psovi klekněte, nebo čopněte, ale tak aby na vás neskákal. Jakmile pes zpozoruje pamlsek, bude se jej snažit získat. Veďte proto svou levou ruku směrem k jeho čumáku a kousek nad čumákem veďte ruku psa, tak aby couvl. Pejsek by si měl sednout a k tomu přidejte slovní povel „sedni“ a odměňte velkou pochvalou i pamlskem. I když se tento povel nepodaří napoprvé, nezoufejte a zkoušejte dál. Uvidíte, za chvíli bude pejsek chápat, co se po něm chce. Jakmile již pejsek pochopí, dejte mu za splnění několik drobných pamlsků po sobě, aby vám v sedě vydržel co nejdéle. Pokud jste s tréninkem v tuto chvíli skončili, opět dejte psovi slovní povel s gestem „volno“ a nic po něm již nechtějte, ani hru.

Lehni

Stejně jako u povelu sedni, potřebujeme, aby pes zbystřil pamlsek. Buďte u psa přiměřeně blízko tak aby za vámi nemusel dělat kroky navíc a abyste byli dostatečně nízko. Jakmile pejsek pamlsek zbystří, bude chtít je získat. Držte proto pevně pamlskem v levé ruce před jeho čumákem a i kdyby jej chtěl ukusovat, nepusťte. Vaši ruku veďte rovně dolů k zemi. Pejsek si po chvíli lehne hlavou k zemi a poté i celým tělem. Poté pejskovi pamlsek dejte se slovním povelem „lehni“ a hodně pochvalte. Povel opakujte vícekrát. Proto, aby pes vydržel v pozici déle, můžete psovi dát více menších pamlsků za sebou. I když se pes povel naučí, opakujte jej každý den, aby jej pes uměl na povel. Později již bude vědět, co povel znamená i při pouhém slovním povelu, bez ukazatele rukou.

Zůstaň

K povelu zůstaň, je nutné, aby pes již zvládal povel „sedni“. Nezapomeňte, že trénink má být pro psa zábavnou hrou, plnou odměn a radosti. Výcvik zahajte, jakmile je pes soustředěný povelem sedni a odměňte jej. Poté sdělte psovi slovní povel „zůstaň“ a ukažte mu celou svou dlaň ve smyslu „stop“, k tomu udělejte krok vzad. Pokud pes zůstane sedět, odměňte jej a několikrát povel zopakujte. Pokud pes sedět nezůstane, zkuste tento povel trénovat bez kroku vzad, jakmile se pes nepohne a zůstane jen sedět, odměňte jej, a až poté přidávejte krok vzad. Po splnění zvyšujte obtížnost na několik kroků vzad. Jakmile povel zvládne, zkuste dát povel a schovat se za roh. Pokud pes povel zvládá, odměňujte jej a vyzkoušejte trénink i v rušnějším prostředí, venku, mezi lidmi i psy. Bude to jistě běh na dlouhou trať, ale vyplatí se vám. Povel můžete využít kdykoliv, kdy se během hraní objeví cizí pes, a vy si nebudete jisti, zdali je poslušný a neohrozí vašeho mazlíčka, nebo například u přecházení cesty. Nezapomeňte ukončit výcvik volnem.

Dej pac

Také k výcviku podání packy využijte povel „sedni“. Po zvládnutí povelu sedni, psa odměňte. Poté vezměte pamlsek do levé ruku a pravou nataženou dlaň nastavte do úrovně jeho hrudi. Pejsek se bude snažit dostat k pamlsku a po chvíli využije i jednu ze svých pacek aby si k pamlsku pomohl. V tu chvíli chytněte pejskovu tlapku jemně do dlaně a zřetelně vyslovte „dej pac“. Pejskovi umožněte snězení pamlsku a moc jej pochvalte. Buďte u pejska dostatečně blízko, aby neměl tendenci poodcházet a při dávání pamlsku mějte levou ruku zhruba v úrovni jeho čumáku až brady, aby zpozoroval vaši pravou nataženou dlaň. Trénink několikrát zopakujte a moc pochvalte.

Jakmile pejsek bude umět výše zmíněné povely a uvidí pamlsek, zjistíte, že i sám od sebe bude povely provádět, aby se k pamlsku dostal a odměnu získal. Pokud se vám stane například při výcviku venku, že vám pamlsky dojdou a vy stejně chcete v tréninku pokračovat, odměňujte psa zvýšenou radostí. Zkuste více projevovat radost výskokem, nebo radostnějším pochválením, podrbáním, delším hlazením, aby měl pes vynahrazenou radost z absence pamlsku. Žádný trénink není jednoduchý, ale důslednost se vám vyplatí. Trénovat ve štěněcím věku je ideální. Pejska vše zajímá, má chuť se učit a dostávat nové pamlsky i hračky a výcvik bere formou hry. U staršího pejska je nutné psa více motivovat, nebo jako odměnu dávat namísto pamlsku jeho obvyklé chutné krmivo v obvyklou dobu namísto instalování do misky.

 

Přejeme vám hodně úspěchů a trpělivosti a nezapomeňte, že pejsek vám to svou radostí mnohonásobně vrátí. Pokud se chcete dozvědět, jaké další povely se váš pes může naučit, sledujte nás. Již v příštím díle představíme další povely, které vám přijdou vhod v běžném životě a také triky, ze kterých budete mít radost vy i váš pes.Unikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE