Co vše děláte pro to, aby se váš mazlíček nezatoulal?

Patříte mezi skupinu lidí, kteří svému čtyřnohému mazlíčkovi natolik věří, že se i při zatoulání vrátí domů sám od sebe? Nebo jste opatrní a snažíte se takovým událostem předcházet? Ať už patříte do kterékoliv skupiny, jistě vám přijdou vhod naše tipy, díky kterým budete nejen klidnější, jistější a možná předejdete nemilým událostem.

Naše tipy vám přijdou vhod nejen na cestách a dovolených v cizím prostředí, ale také na běžných denních vycházkách ve městě či v lese.

Vodítko a píšťalka

Jak moc váš pes poslechne na přivolání v cizím prostředí, mezi ostatními psy, nebo když zachytí pach kočky nebo lesní zvěře? Na to si musíte odpovědět vy. Pokud vaše odpověď nezní na 100%, měli byste s sebou nosit vždy ultrazvukovou píšťalku. Tu zakoupíte za několik desítek korun českých, a jelikož ji psi slyší mnohem hlasitěji, než je lidský sluch schopen, s velkou pravděpodobností váš pes k píšťalce přiběhne i přesto, že na ni není zvyklý. Píšťalku dokáže pes uslyšet i na několik kilometrů a proto je vhodné ji použít i v případech „pokud už je pozdě“ a pes zmizel z vašeho zorného pole. Nejjistější variantou jak uhlídat psa je mít jej na vodítku. Pokud však chcete umožnit psovi volnější pohyb a možnost rozhodování pořiďte si stopovačku. Stopovačka neboli stopovací vodítko je 10 m a více dlouhá šňůra s karabinou, kterou pes může vláčet za sebou volně. V případě rozběhnutí psa mimo vaši trasu je velká pravděpodobnost, že vodítko připnuté k obojku psa doběhnete. Jediné riziko spočívá v možnosti zachycení vodítka o různé větve, pařezy aj. a pes se tak může na trase i zaseknout.

Registrace čipu

Mít čip je od roku 2020 pro psa povinnost. Ale ruku na srdce máte čip registrovaný? Pokud se pes zatoulá a pomoci odchytu se dostane do útulku, zaměstnanci prověřují ihned čip psa a procházejí registrační portály, aby se dopátraly ke kontaktním údajům majitele, kterého následně zkontaktují. Proto pokud jste čip neregistrovali, sice jste splnili zákonnou povinnost, ale nikdo vašeho psa podle čipu nevyhledá. Opravdu nikdo.

Psí známka s QR kodem

Urychlit hledání čipu můžete také zakoupením unikátní psí známky s QR kódem. Tuto psí známku může váš pes nosit na obojku 24 hodin denně. Pokud dojde k situace, že se pes zatoulá a dostane se ke komukoliv s mobilním telefonem, nálezci stačí zapnout telefon, načíst QR kod na známce a dostane se přímo k Vašim kontaktním údajům, aby vám mohl zavolat. Ušetří se tak čas cesty do útulku, a hledání v registracích. Známka stojí 199 Kč, vyrábí se ve dvou barvách a je k dostání na webu evidencepsu.cz

Psí známka se jménem

Existují i psí známky, na které si můžete nechat vyrazit jakékoliv údaje, ať už jde o jméno, telefon nebo bydliště. To samozřejmě také usnadní zkontaktování majitele při zatoulání. Jenže je zde riziko, že k těmto údajům se může dostat kdokoliv, kdo si vašeho psa jenom pohladí. Údaje nejsou skryty jako o psí známky s qr kodem, ale přímo viditelné. Můžete tak i riskovat prozrazení cizím lidem, kde bydlíte.

Sledovací tracker na obojku

Další variantou je zakoupení sledovacího trackeru, který si připíná na obojek. Takový tracker stojí více jak 1000 Kč a psa můžete z pohodlí mobilu sledovat odkudkoliv na libovolnou vzdálenost. Nevýhoda je určitě cena a také nutnost platit tarifový poplatek za internet a službu neboť tracker obsahuje mobilní data. Také při vysoké aktivitě psa a špatném terénu může dojít k vypadnutí z obojku. Rozhodně jde ale o vysokou jistotu zjištění, kde se váš pes pohybuje.

 

Mgr. Zuzana ŠimkováUnikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE