20 potravin, kterými můžete vašemu psovi hodně ublížit

Sní váš pes úplně vše, co mu dáte? V tom případě si dejte pozor. Některá jídla mohou vašemu psovi přitížit až smrtelně. Mějte proto na paměti tento seznam jídel, které psovi nikdy nedávejte. A ideálně poučte i ostatní členy rodiny.

Vařené kosti

– ať už krmíte barfem (syrovým masem), granulemi nebo psovi vaříte, je tato volba čistě na vás. Důležité je zachovat optimální poměr všech minerálů, vitamínů a poměru mezi vápníkem a fosforem. V žádném případě psovi nepodávejte vařené kosti. Zadělali byste si na vážný problém. Kosti se mohou rozpadnout a poranit psovi tlamu, nebo se zapíchnout kdekoliv v celém zažívání. Z vařených kostí podávejte pouze vývar a to ideálně neosolený a málo tučný.

Avokádo

tato lahůdka je lahůdkou pouze pro lidi. Nikdy ani v nejmenším množství nedovolte, aby vás pes pozřel kousek avokáda. Avokádo obsahuje toxin Persin, který poškozuje životně důležité orgány, může vyvolat otravu, zvracení i dýchací problémy.

Solené jídla

– Pokud vaříte psovi, nebo zvažujete, že psovi dáte uvařenou rýži od oběda, vždy si vzpomeňte, zdali jste jídlo solili. Pokud ano pokrm psovi nedávejte. Sůl může způsobit problémy se srdcem, ledvinami. Jelikož se sůl u psů ukládá, může být problém časem vážnější, než vypadá.

Čokoláda

– Snad každý pejskař ví, že čokoláda je pro psa nevhodná. Víte ale proč? Obsahuje methylxantin. Hořká čokoláda jej má nejvíce. Sněžení čokolády může u psa vyvolat několik reakcí od křečí, přes trávící problémy, nadměrné žízni, nebo nadměrnému srdečnímu tepu až k smrti.

Dětské piškoty

tyto piškoty obsahují mnoho cukru a chemických látek, které pro psa nejsou vůbec prospěšné. Pokud psa chcete odměňovat i přesto piškotkami, podívejte se po psích piškotech, které obsahuji méně cukru i lepku, a k tomu mají i prospěšné vitamíny pro chlupáče.

Cibule

cibule je pro psa velmi škodlivá, jednak mu může zničit červené krvinky a psovi může způsobit chudokrevnost. Po pozření cibule bude pes velmi nadmutý a mohou ho trápit nemalé zažívací problémy. Vyhněte se proto cibuli obloukem a z kuchyně ji ukliďte tam, kde na ni pes nedosáhne.

Káva a čaj

Jak káva, tak i čaj obsahují kofein/tein, který je pro psa absolutně nevhodný. Velmi nebezpečné je vypití již 100 mg kofeinu, které mohou způsobit veškeré zažívací problémy, abnormálně zvýšit krevní tlak i srdeční tep. U horších projevů dojde ke křečím a selhání krevního oběhu, po kterém následuje smrt. Otrava kofeinem se projeví již po 1h od požití.

Vepřové maso

– vepřové maso je nejméně vhodným masem pro psa. Jednak je zpravidla opravdu tučné, což psům neprospívá, a pokud krmíte syrovým masem, existuje riziko nákazy skrz infekce od zvířat, které se objevují u zvěřiny a prasat. Pokud krmíte vepřovým nebo vepřové chcete zkusit, doporučujeme převařit, ale kosti rozhodně nepodávejte.

Rozinky a hrozny

Rozinky jsou o chlup rizikovější jak hrozny. V obou případech hrozí selhání ledvin. Toto nevinné ovoce může vyvolat otravu již po požití 4-5 bobulí. Tato dávka může být smrtelná.

Česnek

Česnek může také způsobit problémy se zažíváním a to zejména ve vyšší dávce. Kromě toho se podílí také na chudokrevnosti. Škodlivý je v poměru 5 mg na kilogram hmotnosti psa.

Rajčata

– Rajčata obsahují toxin podobný solaninu, který se řadí mezi jedovaté alkaloidy. A proto mohou způsobit nadměrné slinění, křeče, zažívací problémy třes i arytmii. Pro jistotu se rajčatům úplně vyhněte.

Jádra a pecky jablek, meruněk, hrušek, švestek, třešní a dalšího ovoce

 jsou nebezpečné kvůli kyanidu, které obsahují. Navíc velké jádra mohou poškodit žaludeční nebo střevní stěnu. A po jejich špatném spolknutí se pes kvůli velikosti může i dusit.

Nebezpečné rostliny (Lilie, Narcis, oleandr, Břečťan, Azalka aj)

– i tyto rostliny mohou pro psa být nebezpečné, dávejte si proto pozor co pes při venčení okusuje a zdali žere opravdu a pouze jen trávu.  Tyto zmíněné rostliny jsou naprosto jedovaté pro psy i kočky.

Alkohol

– Ani s alkoholem si není radno zahrávat. I přesto že páníčci na grilovačkách s alkoholem a psi často vtipkují, zahrávají si s ohněm. Alkohol může způsobit zažívací potíže, třes, útlum nervového systému, kóma až smrt.

Sladkosti

– Před podáváním sladkostí psovi varujte první děti, ty mají ke sladkostem nejblíže a zvláště ty nejmenší děti by se s pejskem i podělili. A proto by na nepodávání sladkostí měli dohlédnout hlavně rodiče. Sladkosti obsahují nevhodný cukr, životu nebezpečné sladidla ale i nevhodná barviva.

Slané snacky

– Brambůrky, tyčinky a oříšky ponechte pochutinám pro dospělé. Jednak jsou smažené, obsahují mnoho tuku a nadměrné množství soli.

Mléko

Řada psů nesnese laktózu, podáním mléka tak můžete psovi spíše ublížit a způsobit nemalé zažívací potíže. Místo toho se doporučuje občasné podávání polotučného tvarohu a zejména u rostoucích štěňat. Jednu dávku můžete rozdělit na několik porcí.

Syrové brambory

– syrové brambory obsahují solanin, který se zredukuje po vaření. Proto je možné psovi brambory uvařit, ale nikdy je nepodávejte syrové. Navíc obsahují škrob, který se špatně tráví, takže brambory nebudou ideální pochoutkou. Pokud již brambory vaříte, vynechte i slupku.

Xylitol

– umělé sladidlo – Tato náhražka cukru se používá do sladkostí i žvýkaček. Konzumace tohoto sladila, vyvolá u psa rapidní pokles cukru.

Chmel

i samotný chmel může způsobit třes, zrychlené dýchání a dokonce může způsobit i otravu.

Abyste měli seznam stále na očích a na paměti, doporučujeme si jej vytisknout a umístit třeba na ledničku. Rozhodně poučte i děti o zakázaných potravinách i jejich možných následcích.Unikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE