11 důvodů proč si (ne)pořizovat psa v době koronaviru

Pokud si chcete pořizovat nového pejska, možná byste předtím měli vědět pár věcí. Zde máte 11 důvodů proč ano či ne.

1. Máte mnoho času

Z ničeho nic máte home office, zavřenou provozovnu, případě placené volno a čas trávíte doma. Už jste se podívali na oblíbené seriály, umyli okna i donutili partnera k úklidu. Pokud máte děti, nejspíše se s nimi denně učíte a hledáte možnou odměnu, nový záměr, oživení jak pro sebe, tak pro děti. Máte dost času na výchovu nového mazlíčka, můžete se intenzivně věnovat jak štěňátku, tak dětem i běžným věcem. Kdy jindy než teď byste s ním mohli být první týdny doma?

2. Naráz nevíte co podniknout dříve

Pokud o psa opravdu stojíte, jistě vám obohatí váš život a dodá nové podněty k zamyšlení. A tak brzo zjistíte, že i v době nouzového stavu se dá podniknout kde co. V prvé řadě záleží totiž s kým. Se psem zažijete spousty dobrodružství, vaše procházky se stanou zajímavými. Na trávě se můžete se psem věnovat jeho výcviku, učit jej nové neotřelé kousky, hrát frisbee, fotbal, hledat stopy pachy, vzít jej na geocaching a soutěžit kdo najde „kešku“ dříve. A jistě objevíte i mnoho zákoutí nedaleko vašeho bydliště, které jste dosud neprobádali.

3. Více lidí po ruce

 Když máte všechny doma, je na výcvik a povinnosti pejska více lidí společně a tak se můžete dělit jak o výchovu, krmení i venčení. Má to i další výhodu, všichni se zapojí, stmelí se rodina a pes poté poslouchá jednotné povely. Navíc se zezačátku budete prát o to, kdo půjde psa vyvenčit, což je u štěněte velká výhoda. (po hraní, po jezení, po spaní atd.)

4. Pes posílí imunitu

Díky procházce, sportu, běhu se psem budete mít pravidelný pohyb a tím si posílíte imunitu a budete odolnější proti bacilům.  A to se zejména v této době náramně hodí.

5. Pes vám přinese světlo

Pes rozpozná řadu emocí, včetně smutku, stesku i depresím. Věřte, že tento čtyřnohý parťák bude u vás právě tehdy, kdy to budete nejvíce potřebovat a nejen že rozežene pochmurné dny i myšlenky, ale dokonce vás jistě rozveselí svou přirozeností. Díky němu často zapomenete na starosti všedních dní a také na těžkosti, které tato doba přinesla. Díky tomu vám svět může připadat pozitivnější.

6. Izolace

Pokud se cítíte izolování od zbytku světa, nemůžete navštívit svou rodinu, přátelé, nebo snad podnikat oblíbené aktivity, se psem se sami cítit nebudete. Při procházkách jistě potkáte další pejskaře, se kterými se dáte do řeči a svět bude hned barevnější. (ano samozřejmě při dodržování náležitého odstupu)

7. Semínko závisti

Možná se v roušce už potíte, jste naštvaní, že ji musíte pořád prát, nasazovat a sundávat, ale vás pes takový problém nemá. A občas si tak můžete povzdechnout, že ten chlupáč to má přeci jen lehčí. A jistě vám neuniknou zajímavé psí pohledy, cože si to dáváte na obličej a proč a proč se vám nehýbou rty, a kde je vůbec máte?

8. Rezervy

Bohužel v této době jsou některé věci více nejisté než obvykle. Často nevíte, co bude za měsíc, zdali se podnikání udrží, nebo zdali firma neomezí provoz, nesníží počet zaměstnanců, nebo mzdy. Pořízení psa je také nákladná záležitost, nejen k prvotní kupní ceně, ale také k následnému očkování, povinnému čipování, registraci čipu v národním registru, pořízení výbavy psa včetně krmiva. Měli byste proto mít určité finanční rezervy, před pořízením psa, abyste byli alespoň v jistotě a v klidu. Ať se stane cokoliv.

9. Nejistota

Některé firmy mohou neustále měnit svoje aktuální chody z důvodu reagování na stále měnící se opatření. Někde se možná úplně zastaví provoz, jinde se mění směny podle určitých skupin, aby ve firmě bylo méně lidí, jinde se střídá home office s běžnou pracovní dobou, jinde zavádí nové režimy než doposud. Jste připraveni se zařídit i při těchto neustálých změnách, zejména když vás pejsek bude ze začátku potřebovat (i dva týdny vkuse)? Bude se mít kdo štěňátku věnovat, když taková situace nastane? A co když onemocníte, kdo pejska bude venčit?

10. Poptávka zešílela

Nápad pořídit si psa dostalo nyní velmi mnoho lidí. A tak dochází k vyšší poptávce než běžně. Poptávka tak převyšuje u mnohých plemen nabídku, u málopočetných plemen mnohonásobně. Chovatelské stanice tak mají i několik zájemců a čekatelů na budoucí narozené vrhy. A díky tomuto faktu, se zvyšuje cena až v řádech v tisících korun českých. O konečné ceně však rozhoduje daná chovatelská stanice.

11. Návrat do normálu

Než se nadějete, naráz bude vše zase fungovat (snad) jako dříve, vrátíte se do práce, času budete mít opět méně a starostí nad hlavu. Jste si jisti, že pořízení psa nebylo pouze výplní času v době nouzového stavu a máte dost prostoru chuti i času na to, abyste dali chlupáčovi kvalitní domov, a péči po celý jeho život?

 

Autor:
Zuzana ŠimkováUnikátní psí známka pro Vašeho pejska. Nečekejte až se Váš pejsek zaběhne.

VÍCE O PSÍ ZNÁMCE